Bezzałogowy Statek Powietrzny (BSP) FARADA G1 – to innowacyjny system bezzałogowy oparty o hybrydowy układ płatowca ze śmigłem ciągnącym oraz czterema zespołami napędowymi w układzie wielowirnikowca, które umożliwiają pionowy start i lądowanie.
Tę wyjątkową konstrukcję cechuje możliwość startu i lądowania w pionie i kontynuowanie lotu w poziomie – w trybie samolotowym, co maksymalizuje jego możliwości operacyjne, takie jak czas lotu, czy zasięg wykonywanych misji. G1 nie potrzebuje pasa startowego do rozpoczęcia misji, a po jej zakończeniu automatycznie wraca w zadane przed misją, lub dowolnie wskazane przez operatora miejsce. Istotną funkcją G1 jest możliwość przejścia w czasie lotu do tzw. “zawisu” i prowadzenie obserwacji w tej pozycji.
Cechy konstrukcji Farada G1 sprawiają, że statek doskonale spisuje się w mapowaniu terenu na potrzeby geodezji, kartografii, geologii, planowania przestrzennego, czy wykonywania inspekcji, jak również w misjach związanych z transportem medycznym skracając czas dostawy próbek, krwi, leków, czy narządów i części ciała pomiędzy aglomeracjami miejskimi.
Napęd główny FARADA G1 stanowi elektryczny silnik pozwalający osiągać czas lotu do 1,5 godziny na dystansie do 100 kilometrów.
Statek wyposażony jest w system optoelektroniczny produkcji własnej Farada Group Sp. z o.o., dopasowany do potrzeb końcowego użytkownika. Wszystkie głowice obserwacyjne wytworzone przez grupę Farada cechują najwyższe właściwości związane z detekcją, obserwacją oraz śledzeniem ruchomych obiektów w czasie rzeczywistym. Do najważniejszych funkcji głowic z rodziny AvEye zaliczamy:
- obrazowanie terenu
- wysokorozdzielcze obrazowanie obiektów w świetle widzialnym i termowizji;
- określanie współrzędnych obiektów;
- obrazowanie pozwalające na bieżące korekty i ocenę zmian na obserwowanym obszarze;
- rozpoznawanie zmian w zadanym obszarze i w obiektach infrastruktury.
Dane techniczne:
Rozpiętość: 3000 mm
Długość: 1835 mm
MTOM: 14 kg
Payload: 3 kg
Napęd: 5 x silnik elektryczny
Zasilanie: elektryczne
Materiał: Kompozyt węglowy
Czas lotu: 1,5 h
Prędkość wznoszenia: 3-4m/s
Prędkość przelotowa: 85-90 km/h
Optyka: Kamera FPV HD stabilizowana w 2 osiach